9 Nisan 2020 Perşembe
Home / Genel / Reisül Kurra: Merhum Abdurrahman GÜRSES

Reisül Kurra: Merhum Abdurrahman GÜRSES

abdurrahmanABDURRAHMAN GÜRSES HOCAEFENDİ KİMDİR?
1325 (Milâdî 1909) tarihinde Hendek’e bağlı Soğuksu Köyü’nde doğdu. Küçük yaşta Kur’an-ı Kerim’i babası Hafız Said Efendi’den hıfzetti. Hıfzını tamamladıktan sonra Hendek’e giderek orada Hafız Abdurrauf Efendi’den ta’lim okudu. 1922 yılında İstanbul’a geldi. Ayasofya Camii yakınındaki Soğukkuyu Medresesi’ne girdi ve buradan mezun oldu. Memleketi olan Hendek’e geri döndü ve gayr-ı resmî olarak hizmete başladı. 1934 yılında tekrar İstanbul’a avdet etti. Üsküdar Selimiye Camii İmam-Hatibi Evveli Fehmi Efendi’den ilm-i kıraat okudu ve 1937 yılında icazet alıp kurrâ hafız oldu. 1939 yılında Fatih Mihrimâh Sultan Camii Şerifi’nde ilk resmi göreve tayin oldu. Bir ay sonra Teşvikiye Camii İmam-Hatipliğine getirildi.1944 yılında Beyazıt Camii İmam-Hatipliğine nakloldu. Bu görevde iken Cami içerisinde meydana getirdiği Kur’an Kursunda yüzlerce hafız yetiştirdi. 41 yıllık resmi hizmetini 1979 yılında tamamlayarak emekliye ayrıldı.

Beyazıt Camii görevi devam ederken 1976 yılında İstanbul Haseki Eğilim Merkezi’nde açılan, Aşere-Takrib ve Tayyibe İhtisas Kursunda İstanbul Tariki üstadı olarak başladığı görevine devam etmekteydi.

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’e bir asır boyu hizmet etmiş, hafızların hamisi Reisü’l Kurra, Hendekli Hacı Hafız Abdurrahman Gürses Hocaefendi,
10.08.1999 tarihinde Hakk’ın rahmetine kavuştu. Hocaefendinin naaşı 11.08.1999 tarihinde 40 yıl imamlığını yaptığı Beyazıt Camii’nde kılınan cenaze namazından sonra caminin bahçesinde toprağa verildi. Yaşamı boyunca İslam’a ve Kuran’a kendisini adamasıyla tanınan Hocaefendinin cenaze namazında Beyazıt Camii tarihi günlerinden birini yaşadı. Caminin avlusuna giremeyen cemaat, Beyazıt meydanına taştı. Yaklaşık on bin kişinin katıldığı cenaze namazını Diyanet İşleri eski Başkanlarından Lütfi Doğan kıldırdı…

Beyazıt Camii bahçesine defin edilmesi için Bakanlar Kurulu’ndan karar çıkınca namaz Beyazıt Camii’ne alındı. Karardan haberi olmayan ve Fatih Camii’nde toplanan binlerce vatandaş haberi duyunca Fatih’ten Beyazıt’a sel gibi aktı. Beyazıt Camii’ne gelen cemaat hüzünlü bir sela sesi ve merhumun kendi sesiyle tilavet ettiği Kur’an-ı Kerim ile karşılaştılar… Okunan sela namaz için toplanan insanları hüzne boğarken, ezan ile insanların hüznü arttı ve gözleri ıslandı. İkindi namazını takiben kılınan cenaze namazından sonra Diyanet İşleri eski başkanlarından Tayyar Altıkulaç bir konuşma yaptı.

Altıkulaç konuşmasında şunları söyledi:
“Çok değerli bir âlimi, bir ilm-i kıraat üstadını ebedî yolculuğuna uğurlamak üzere buradayız. Abdurrahman Gürses Hocaefendi kıraat ilminin kendi nesli, kendi kuşağı itibarıyla, yaşayan son halkasıydı. Bugün o son halkayı, bu ilmin, asrımızın en büyük üstadını, Reisü’l Kurra’yı kaybetmiş bulunuyoruz.
Abdurrahman Gürses Hocaefendi kıraat ilmini asırlar içerisinde oluşmuş bir bütünüyle, kültürüyle bütün ihtilaf ve şekilleriyle şifre olarak bilinen 1019 beyitten oluşan “Tayyibet’ün Neşr” adlı mazmun eseri çözecek kifayetiyle ömrünü bu mihraplara tahsis etmiş, ömrünü Kur’an hizmetlerine, talebelerine ve cemaatına vakfetmiş büyük bir insandı. Asırlar içerisinde yetiştirilebilen nadir insanlardan biriydi. Bugün onun yeri boştur. Yaşayanlar içerisinde hiç kimse onun yerini dolduramaz. Onun için kaybımız büyüktür. Kıraat silsilesinde çok büyük bir zatı, büyük bir üstadı kaybettik. Abdurrahman efendi bir kıraat üstadı olmanın yanında keza imamdı. İmam kimdir? Nasıl olmalıdır? Dediğiniz zaman, parmağınızla gösterebileceğiniz bir şahsiyetti. Gurur, kibirle vakarı karıştıranlar olmuştur. O vakur bir alim, vakur bir imamdı. Mihrabında, mimberinde, kıraat ilminde bu görevi vakarıyla temsil etmiştir. Kendi örnek kişiliği, ahlâkı ve faziletiyle ve vakarıyla “İşte imam böyle olmalıdır” dedirtmeyi başarmış, imamet mesleğinin zirvesine ulaşmış bir zattı.

Diyanet İşleri Başkanlığımız, 1970’li yıllarda bu ilmin neredeyse zayıflayıp sönmeye yüz tuttuğu bir dönemde bu ilme elini atmış, ihya etmek istemiş, kimlerle bu işi yapabileceğini araştırmış, mumla kıraat âlimlerini aramış, bulmuş ve bu insanları bir araya getirmek suretiyle bu ilmi canlandırmak istemiştir. İki kıraat üstadı bulmuş, bunlar sayesinde bu ilmin devam etmesini sağlamıştır.

Şu topluluk gösteriyor ki üstad büyük insandı. Kur’an’a hizmet etmişti. Yaklaşık bir asır boyu Kur’an’a hizmet verdiği için buradayız. Bu kayıp ne İstanbul’un ne Türkiye’nin kaybıdır, bu İslâm dünyasının kaybıdır.”
Cenaze namazını müteakip tabutunu bir zamanlar amiri pozisyonunda olan Diyanet İşleri Başkanları ve Yardımcıları taşıdılar.

93 yaşında vefat eden Abdurrahman Gürses Hocaefendi, 83 yıldır kıraat ilmi ile uğraşıyordu. 7 yaşında hafız olan Gürses Hoca, 40 yıl İstanbul Beyazıt Camii İmamlığı ve Kur’an-ı Kerim Muallimliği yaptı. Emekli olduktan sonra Haseki Eğitim Merkezinde Kur’an-ı Kerim Muallimliği yaptı. Binlerce talebe yetiştiren Gürses Hocanın vefatı büyük bir üzüntüyle karşılandı.

Kıraat ilminde önemli bir yeri olan Hoca-efendi, kıraat ilminde bir mertebe olan “Aşere Takrip Tayyibe”de dünyanın en gözde hocaları arasında yer alıyordu. Sadece Haseki Eğitim Merkezi’nde Aşere Takrip Tayyibe’de kendisi gibi okuyan 126 talebe yetiştiren ve icazet name veren Gürses Hoca, ayrıca Beyazıt Camii İmamlığı döneminde de binlerce talebe yetiştirdi. Oldukça mütevazı bir hayat süren Gürses
Hoca-efendi Kur’an’a, kıraat ilmine olan sadakati ile takdir toplayan bir insan olarak tanınıyordu.

Rabbim kendisine ona ve bizlere rahmetiyle muamele eylesin…

About ayazini

Check Also

Hoş Geldin Ya Şehri Ramazan

Ramazan ayı, Kuran-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı, insanlığın en son aydınlatıcısı olan İslam’ın tohumlarının atıldığı aydır. …

Bir cevap yazın