6 Nisan 2017 Perşembe
Home / Genel / Büyük Zâtlara Tâbî Olmak ve Onları Taklîd Etmek

Büyük Zâtlara Tâbî Olmak ve Onları Taklîd Etmek

 

Kimin fıtratında ve yaratılışında taklîd ve tâbî olma karakteri daha fazla ise, onun tasavvuf yolundan, hattâ İslâm dîninden nasîbi daha fazladır. Burada işin merkezi taklîd ve tâbî olmaktır.

Peygamberlere uymak kişiyi yüksek derecelere ulaştırır, asfiyâ yani gönlü saf olan büyüklere tâbî olmak büyük mertebelere çıkarır. Hz. Ebû Bekr’de bu fıtrat daha ön planda olduğu için hiç durmadan peygamberi tasdîk etme saâdetine koştu ve sıddîkların başkanı oldu. Lânetli Ebû Cehl’de ise tâbî olma ve taklîd kâbiliyeti daha az olduğu için o saâdete yükselemedi, mel‘ûnların önderi oldu.

***

MEBDE’ VE ME‘ÂD (RABBÂNÎ İLHAMLAR)

İMÂM-I RABBÂNÎ

Doç Dr. Necdet TOSUN

SUFİ Kitap
Mürîd, kemâl ve olgunluktan her ne elde ederse, şeyhini taklîd sâyesinde elde eder. Şeyhin hatâsı, mürîdin doğrusundan daha iyidir.

Bu sebeple Hz. Ebû Bekr Hz. Peygamber’in (a.s) hatâsı olmayı istemiş ve: “Keşke Muhammed’in hatâsı olsaydım” demiştir.

Hz. Peygamber de Bilâl hakkında şöyle demiştir: “Bilâl’in Sîn harfi Allah katında Şîn’dır”. Bilâl Acem yani Arap olmayan ırka mensup bulunduğu için (ezan okurken dili tam dönmez) Sin harfi ile “Eshedü” derdi. Allah katında onun “Eshedü”sü “Eşhedü”dür. O hâlde Bilâl’in hatâsı diğerlerinin doğrusundan daha üstündür.

Mısrâ:
“Bilâl’in Eshedü’sü senin Eşhedü’ne güler”.

Azîz ve değerli bir zâtın şöyle dediğini duydum: Şeyhlerden nakledilen duâlardan bazılarında şeyhlerin o duâlarda gramer hatâsı yaptıkları ve yanlış okudukları görülmektedir. Onlara tâbî olanlar o duâları şeyhlerinin okuduğu gibi okurlarsa tesiri olur, eğer hatâyı düzelterek okurlarsa tesirinden uzak kalırlar.

Allah Teâlâ bizi habîbi (a.s) hürmetine peygamberlerini taklîd ve evliyâsına tâbî olma konusunda sâbit eylesin.

Peygamberimize, diğer peygamberlere ve onlara uyanlara duâlar ve selâmlar.

About 1hadim

Check Also

Hoş Geldin Ya Şehri Ramazan

Ramazan ayı, Kuran-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı, insanlığın en son aydınlatıcısı olan İslam’ın tohumlarının atıldığı aydır. …

Bir Cevap Yazın

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
testing